Porady

Jakie materiały warto wykorzystać do ocieplenia budynku?

Wybór odpowiedniego systemu ocieplenia budynku nie jest sprawą prostą, zwłaszcza, jeśli nie posiada się odpowiedniej orientacji w tego typu zagadnieniach. W takim przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do osób, które w kwestii ocieplania budynków posiadają odpowiednie rozeznanie.
Wieloletnie doświadczenie w branży sprawia, że nasza firma zapewnić może kompleksowe doradztwo przy wyborze najkorzystniejszych rozwiązań. Dobór najkorzystniejszych materiałów wymaga każdorazowo indywidualnego podejścia, gdyż dla osiągnięcia najlepszych efektów należy uwzględniać nie tylko rodzaj czy grubość materiału, lecz także jego dopasowanie do konstrukcji budynku, dbając o to, by montaż systemów ociepleniowych nie prowadził do nadmiernego obciążenia konstrukcji budynku.
Aby ułatwić naszym klientom rozeznanie w zagadnieniach związanych z dociepleniami budynków, poniżej przedstawiamy listę najczęściej wykorzystywanych materiałów wraz z ich krótką charakterystyką.

Systemy ociepleniowe ze styropianem

Styropian to bez wątpienia najpopularniejszy materiał izolacyjny , wykorzystywany przy montażu systemów dociepleniowych dla większości budynków. Jego główne zalety to niska cena oraz dobre parametry techniczne. Aby zapewnić odpowiednią izolację termiczną w polskich warunkach klimatycznych, zalecana grubość styropianu powinna być nie mniejsza niż 15 cm.

Systemy ociepleniowe z wełną mineralną

Wełna mineralna, choć jest materiałem droższym od styropianu, charakteryzuje się zdecydowanie wyższą jakością i większym współczynnikiem termoizolacyjności. Do jej podstawowych zalet należą:
– całkowita niepalność,
– paroprzepuszczalność,
-wysoki współczynnik izolacji akustycznej.

Systemy ociepleniowe oparte o styrodur (polistyren ekstrudowany)

Styrodur to materiał o dużej gęstości, co sprawia, że jest on odporny na nasiąkanie wodą. Sprawdza się przede wszystkim jako doskonała ochrona (dzięki wysokiej odporności na uderzenia mechaniczne) i materiał ociepleniowy dla stref cokołowych narażonych na zawilgocenie z powodu występowania wody deszczowej.

Rozwiązanie oparte o pianę fenolową

Piana fenolowa to nowoczesny materiał nowej generacji. Osiąga najlepsze właściwości termoizolacyjne spośród wszystkich produktów oferowanych obecnie na rynku. Jest niemal dwukrotnie cieńsza niż styropian. Wyróżnia się absolutną niepalnością. Jedyną wada tego rozwiązania jest oczywiście cena. Systemy z pianą fenolową są polecane jako materiał do ocieplania:

  • ścian budynków pasywnych,
  • małych wnęk balkonowych,
  • ościeży okiennych i drzwiowych, gdy brak jest przestrzeni na ocieplenie obwodowe otworu,
  • każdych powierzchni, gdzie napotykamy na brak przestrzeni.

Jak wygląda montaż systemów ociepleniowych w budynkach?

Przy montażu systemów dociepleniowych, każdy materiał poddany zostaje obróbce poprzez nałożenia warstwy ochronnej z kleju oraz siatki z włókna szklanego i warstwy szpachlowej, na którą finalnie nakłada się wykańczającą warstwę tynku. W celu zapewnienia wysokiego stopnia termoizolacyjności, warto decydować się na materiały pochodzące od jednego producenta, gdyż daje to gwarancję odpowiedniego doboru i współgrania wszystkich komponentów.
Wszystkich klientów zainteresowanych poznaniem szczegółów specyfiki montażu systemów dociepleniowych zachęcamy do skontaktowania się z nami. Jako autoryzowany wykonawca Weber z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania i zaproponujemy najkorzystniejsze materiały w atrakcyjnej cenie.